Select your language

Mercedes de Córdoba po raz pierwszy zakłada buty do tańca mając zaledwie 4 lata, a mając 12 lat zaproszona przez Javiera Latorre i Evę la Yerbabuenę wyrusza w trasę koncertową po Francji.

W wieku 17 lat kończy Conservatorio Profesional de Córdoba w klasach Danza Española y Flamenco, otrzymuje dyplom z wyróżnieniem i od razu rozpoczyna pracę w Compañía Andaluza de Danza (pod dyrekcją José Antonio). Od tego czasu pracuje jako profesjonalna tancerka, mimo swojego młodego wieku.

Współpracuje z Javierem Barónem, Joaquínem Grilo, a w 1998 dołącza do prestiżowego Ballet Flamenco de Eva Yerbabuena i pracuje jako tancerka, ale także jako pomoc reżysera przy licznych spektaklach pokazywanych na całym świecie.

W późniejszych latach współpracuje z wieoma artystami takimi jak: Manuel Moreno Maya “El Pele”, Juana Amaya, Rafael de Carmen, José de la Tomasa, Arcángel, José Antonio Rodríguez, Soraya Clavijo, Lucía Álvarez “La Piñona” i in.

Swoja edukacje muzyczną rozpoczął w Szkole Muzycznej w klasie gitary klasycznej. Pierwsze szlify flamenco nabierał pod okiem Marka Krajewskiego założyciela pierwszej szkoły flamenco w Polsce ( Studio Flamenco). Nabierał doświadczenia współpracując z większością muzyków, którzy w Polsce zajmują się flamenco. Uczył się od wielu hiszpańskich mistrzów.

Laureat Międzynarodowego Konkursu Gitary Flamenco w Murcii im. Niño Ricardo (II miejsce). Założyciel Lubelskiej Szkoły Flamenco. Współtworzy : Corazon Flamenco i Banda Caravana.

Współpracował z FlamenCorazonarte (Suspiros, Yo-Sally), Tiento Flamenco, Noche de Boleros, Teatrem Tańca NTF (Carmen Concierto), Studio Flamenco, Mateo El Gallito (Duende), Los Bomberos, Tanto Flamenco, Anną Chodakowską (zmienność Róży), Teatrem Polonia (Flamenco Namiętnie), Teatrem Kamienica (Testament Cnotliwego Rozpustnika) Teatrem Komedia (Zorro - Musical) oraz Teatrem FlamencoArte (Lenguaje de Las Flores). Nagrywa dla radia i telewizji, zapraszany jest także, jako muzyk studyjny. Producent cajonów KALIXT Cajon .

Tancerka, choreograf, pedagog tańca flamenco, a także psycholog i absolwentka Dance Movement Therapy Institute.

Związana z flamenco od 1999 roku, koncertuje, uczy i aktywnie przyczynia się do popularyzacji sztuki flamenco w Polsce. Od 14 lat organizatorka międzynarodowego festiwalu Flamenco w Krzyżowej.

Uczestniczyła jako solistka w licznych spektaklach m.in.„Flamenco Pasión” w teatrze Nowym w Łodzi, koncertach „Fuente” łączących muzykę flamenco z muzyką perską, brała udział w bezprecedensowym projekcie "Mszy Flamenco" z premierą na festiwalu w Trzęsaczu. Współpracowała przez 10 lat z grupą “Por Fiesta” koncertując i występując na festiwalach, 4 lata związana z teatrem "Kamienica", gdzie dbała o oprawę taneczną sztuki o Don Juanie.