Select your language

Mercedes de Córdoba

Mercedes de Córdoba po raz pierwszy zakłada buty do tańca mając zaledwie 4 lata, a mając 12 lat zaproszona przez Javiera Latorre i Evę la Yerbabuenę wyrusza w trasę koncertową po Francji.

W wieku 17 lat kończy Conservatorio Profesional de Córdoba w klasach Danza Española y Flamenco, otrzymuje dyplom z wyróżnieniem i od razu rozpoczyna pracę w Compañía Andaluza de Danza (pod dyrekcją José Antonio). Od tego czasu pracuje jako profesjonalna tancerka, mimo swojego młodego wieku.

Współpracuje z Javierem Barónem, Joaquínem Grilo, a w 1998 dołącza do prestiżowego Ballet Flamenco de Eva Yerbabuena i pracuje jako tancerka, ale także jako pomoc reżysera przy licznych spektaklach pokazywanych na całym świecie.

W późniejszych latach współpracuje z wieoma artystami takimi jak: Manuel Moreno Maya “El Pele”, Juana Amaya, Rafael de Carmen, José de la Tomasa, Arcángel, José Antonio Rodríguez, Soraya Clavijo, Lucía Álvarez “La Piñona” i in.


Wygrywa konkursy:

La Perla de Cádiz w 2001 zdobywając 1 nagrodę w tańcu Alegrias 1º PREMIO NACIONAL POR ALEGRÍAS
W 2013 zdobywa PREMIO NACIONAL DE ARTE FLAMENCO w Kordobie oraz
drugie miejsce w prestiżowym konkursie Festival Internacional del Cante de Las Minas


Choreografuje i/lub pracuje jako reżyser spektakli:

  • “Sangre” de Adela, Rafael y Juan Campallo.
  • “Nacer para morir” de Adela Campallo.
  • “El sonido de mis días” de Gema Moneo (Premio revelación en el festival de Jerez 2018).
  • “Ya no seremos” de Ángel Rojas.
  • Gala flamenca “De Sevilla a Cádiz” una producción de Arteenmovimiento (Danyela Lazary) para La Villette.
  • “Cámara abierta” de Paula Comitre.
  • “Conmigo” de Fernando Jiménez.


Oraz tworzy autorskie spektakle:

“Sin más” w 2013 roku oraz “Ser, ni conmigo, ni sin mí” w 2018, z którymi występuje nie tylko w Hiszpanii ale również poza jej granicami i cieszy się niezwykłą popularnością i wspaniałym odzewem publiczności.

 

Mercedes oprócz pracy artystycznej nieustannie oddaje się pracy pedagogicznej prowadząc kursy zarówno w Hiszpanii jak i na całym świecie.